Plan Ölçek Ayarları ve Monitör Seçimi

Plan ölçek ve monitör seçimi özelliğiyle ideCAD çizime otomatik olarak yakınlaşır. Obje uzunluğu monitör üzerinden cetvelle ölçüldüğünde tanımlanan ölçek değerinde okunur.

Örneğin plan ölçek ayarı 1/50 yapılırsa, 10 metrelik bir obje, cetvelle monitör üzerinde ölçüldüğünde 20 cm. okunur.

Bu diyalogta tanımlanan ölçek sadece görüntü üzerinde etkilidir, çıktı alındığında geçerli değildir. Çıktı ölçeği Çizdir diyalogunda tanımlanır.

Plan Ölçek Ayarı ve Monitör Seçimi Özelliğinin Yeri

Programın sağ alt köşesinden plan ölçek ayarı ve monitör seçimine ulaşabilirsiniz.

Özellikler

Özellikler

Ölçek

Aşağı ok butonu tıkanınca 20, 50, 100 , 200, 500 sayılarını gösteren liste açılır. Çizim seçilen rakama göre ölçeklenecektir. Örneğin ölçek değeri 50 seçilirse, görüntü ölçeği 1/50 olacaktır. Tamam butonuna tıklanıp diyalogdan çıkılırsa hangi ölçeğin geçerli olduğu programın sağ alt köşesinde belirtilir. Ölçek değerinin yanında ise, hangi zum faktöründe bu ölçeğin geçerli olduğu bilgisi verilir.  Kullanıcı zum yapmadığı sürece çizimler çizimler 1/50 ölçekli, %100 zum faktöründe görünecektir.  %100 zum faktöründe olması demek, obje uzunluklarının 1/50 tekniği ile tam anlamıyla ölçülebilmesi demektir. Herhangi bir anda zum yapıldığında ise zum ölçeği doğal olarak değişecektir.

Tip, Yatay Uzunluk

Hangi tip monitör kullanıldığı burada belirlenir. Listede 5 farklı monitör tipi ile Özel Monitör seçenekleri bulunmaktadır. Kullanılan monitörün inç değeri seçildiğinde Yatay Uzunluk parametresi otomatik olarak değiştirilecektir. Monitörün yatay uzunluğu, Yatay Uzunluk parametresinde gösterilen değere uymuyorsa ya da başka bir monitör tipi kullanılıyorsa, listeden Özel Monitör seçeneğini seçilir. Özel monitör seçildiğinde Yatay uzunluk parametresi aktif hale gelecektir. Monitörün görüntü kısmının yatay uzunluğu cetvelle ölçülerek bulunan değer Yatay Uzunluk parametresi olarak girilir.

19” Monitör de Farklı Ölçeklerde Çizim

Ölçek 1/200 olduğunda

Ölçek 1/150 olduğunda

Ölçek 1/100 olduğunda

Ölçek 1/50 olduğunda


Sonraki Konu

https://idecad.atlassian.net/wiki/spaces/IBB/pages/916391140